היערכות לנהיגה בטוחה בחורף

רצוי מאוד כי כל בעל רכב יקפיד לבצע בדיקת חורף לרכבו, במקומות בהם יש קצין בטיחות בתעבורה האמון על תקינות הרכבים רצוי לפנות אליו בכדי שיבצע את בדיקת תקינות הרכב לחורף, ניתן .ולסיכום :בכל מקרה של מזג אוויר קשה בו ניתן לדחות את הנסיעה מומלץ לעשות זאת.

נהיגה בטוחה בחורף

החורף טומן בחובו סכנות רבות, שאפשר לפגוש במהלך נסיעה שגרתית ברכב. לפיכך, יש לזכור תמיד: יש נהיגה ויש נהיגת חורף. נהיגת חורף דורשת ביצוע של פעולות שונות לפני הנהיגה ובמהלכה.

לפני שאתם יוצאים לנהוג בחורף – הכינו את רכבכם:

חשוב מאוד לוודא שהרכב תקין בהתאם לפירוט בסעיפים הבאים. אם אתם מתלבטים באשר לסעיף כלשהו, מומלץ כי תתייעצו עם קצין בטיחות בתעבורה, אם ישנו כזה במקום עבודתכם. אם אתם מחזיקים בצי רכב – קצין הבטיחות בתעבורה ידאג בהתאם להכנת הרכבים לנהיגת החורף.

דאגו לצמיגים תקינים

סקרו את צמיגי הרכב כדי לוודא: האם הם מנופחים בהתאם לנתוני היצרן? צמיג שמנופח על פי נתוני היצרן תורם לחיסכון בדלק וליציבות הרכב. לעומת זאת, גלגל שחסר בו אוויר עלול לגרום להחלקה ולבלימה לא תקינה של הרכב בשעת חירום. ודאו שהצמיגים אינם שחוקים או בלויים.

הצמיג יוצר חיכוך בין הרכב לבין הכביש, לכן חשוב לבדוק שהחריצים שיש בו עמוקים ותקינים דיים כדי לנקז את המים בעת הנסיעה על כביש רטוב.

הקפידו על תקינות הבלמים

סכנת ההחלקה מרחפת מעל ראשנו בחודשי החורף בעת נסיעה בכביש רטוב. החיבור של הגשם ראשון עם השמן והפיח שהצטבר על הכביש - מסכן את הנוסעים בכביש. בלמים תקינים יכולים למנוע אסון בעת נהיגה בחורף, שכן הם מקצרים את מרחק העצירה הגדל כתוצאה מהכביש הרטוב.

כמעט בכל רכב יש כיום מערכת ABS שמונעת החלקה בזמן בלימה פתאומית, ומסייעת לרכב לעצור בצורה בטוחה. עם לחיצה על דוושת הברקס, מערכת זו מונעת מהגלגלים להינעל, ושומרת על הרכב מפני החלקה.

בדקו אורות, מגבים ומתזים

בקיץ גומיות המגבים נוטות להתייבש ולהיסדק כתוצאה מהחום ומקרני השמש, לפיכך הקפידו בתחילת כל חורף להחליף את המגבים לחדשים. מגב ישן הוא מגב פגום, שאינו ממלא את תפקידו, ובשעת גשם כבד הוא עלול להיות לא אפקטיבי לחלוטין.

הקפידו גם על תקינות המתזים וכן ודאו שמי התזה מצויים בכמות מספקת במיכל המיועד. בעת נסיעה בכביש רטוב, גלגלי הרכב הנוסע לפניכם עלולים להעיף טיפות בוץ קטנות שתתפזרנה על השמשה ותמנענה מכם לראות את תוואי הדרך. בהעדר מתזים תקינים ומים, כל שיוכלו המגבים לעשות הוא למרוח את הבוץ, ולמנוע מכם לראות את הכביש עליו אתם נוסעים.

נקו מראות וחלונות

לפני תחילת הנסיעה ביום חורף, דאגו לנקות את המראות והחלונות, שכן הגשם עלול להתערבב עם בוץ ואבק שדבוקים לחלון. כתוצאה מכך יקשה עליכם לראות את המתרחש על הכביש, ויקשה על אחרים להבחין בכם.

כאשר אתם נוהגים בחורף, הקפידו על הכללים הבאים:

היו ערים (תרתי משמע) לחימום הרכב

חימום הרכב בחודשי החורף יוצר תחושת עייפות ונמנום. לפיכך, אם הדלקתם חימום ברכב, נהגו במשנה זהירות.

התקלפו מבגדים מסורבלים בעת הנהיגה

בעת נהיגה ברכב, הורידו מעליכם לבוש חורפי כבד כגון מעיל, כפפות, צעיף או כובע צמר. פריטי לבוש אלה עלולים להקשות על הנהיגה ולגרום לכם להיות מסורבלים. ככל שתהיו חופשיים יותר, כך יתקצר זמן התגובה שלכם כאשר תידרשו להגיב במהירות למצבים שונים בכביש.

ודאו שכולם חגורים

כמובן שיש לחגור בכל עת וללא קשר לעונה, אך על אחת כמה וכמה יש להשגיח על כך כשקיימת סכנת החלקה.

הדליקו אורות ביום ובלילה

הדלקת אורות בחורף בשעות היום הינה חובה עפ"י חוקי מדינת ישראל בין החודשים נובמבר עד אפריל. הדלקת האורות משפרת את הראות והנראות שלכם באופן משמעותי ויכולה למנוע תאונת דרכים.

הדליקו פנסי ערפל רק בשעת הצורך

אם רכבכם מצויד בפנסי ערפל, הדליקו אותם כנדרש עפ"י החוק רק כאשר הנכם נוהגים בשעת ערפל, גשם כבד, ברד או שלג. הדלקת פנסי ערפל שלא לצורך מסוכנת ומסנוורת את הנהגים שמולכם.

הפעילו הפשרת אדים

בחורף ההפרש בין הטמפרטורות מחוץ לרכב ובתוכו, גורם להצטברות אדים על החלונות. הצטברות אדים על השמשה פוגמת בשדה הראייה ומסיחה את דעת הנהג מהדרך. הפעלת מערכת החימום והפשרת האדים תמנע את הצטברות האדים על החלון. במידה ופעולה זו אינה עוזרת, פתחו את החלון למספר דקות.

לסיכום, מומלץ לכל בעל רכב לבצע בדיקת חורף לרכבו, ולהקפיד על כללי נהיגת חורף. במקומות עבודה בהם פועל קצין בטיחות בתעבורה, האמון על תקינות הרכבים, רצוי לפנות אליו לביצוע בדיקת תקינות הרכב בהתאמה לימות החורף.

לופו - שירותי קצין בטיחות בתעבורה בטל` 09-766-2733 או באמצעות צור קשר

נהיגה בטוחה בחורף

Comments are closed.

Call Now Button